What Is The Price Of Pizza?

Dominos Pizza Prices

Pizza Prices
Regular Medium
Margherita Pizza Rs.99/- Rs.199/
Cheese n Corn Pizza Rs.169/- Rs.309/-
Cheese n Tomato Pizza Rs.169/- Rs.309/-

What is the cost per square inch of pizza?

As a result, the cost per square inch of pizza is about. 10 cents, or ten dollars. Pizzas have a monetary worth that may be compared. When it comes to comparing value, the pizza with the lowest cost per square inch is the greatest value.

How much is a 20 inch pizza worth?

As a result, a 20-inch round pizza has a surface area of 314 square inches. To find out how much it costs to make a pizza, multiply the price by the square inches. Using this method, you may calculate the cost per square inch of the pizza.. As a result, the price per square inch of pizza is approximately.10, or 10 cents. Pizzas have a monetary worth that may be compared.

How much does a 15-inch cheese pizza cost?

Let’s take a look at the expenses that go into making our 15-inch cheese pizza (large), which sells for $16.50 at our pizzeria. The preparation of a simple cheese pizza in an independent pizzeria may be anything but easy—especially if the dough and sauce are made from scratch, and the cheese is of good quality and melts in your mouth.

Which pizza is the best value?

When it comes to comparing value, the pizza with the lowest cost per square inch is the greatest value. But only when comparing pizzas that have the same toppings can this be said to be accurate. A cheese pizza is likely to be less expensive per square inch than a pizza with a variety of toppings, but it does not imply that it is the most economical option. Have you tried this recipe yet?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Adblock
detector